Mobil oyunculara özel MediaTek Helio G90 artık sizlerle.

Mobil oyunculara özel MediaTek Helio G90 artık sizlerle.

Qualcomm’un üst seviye telefonlar için geliştirdiği yeni işlemcisi Snapdragon 855 Plus‘ı (Snapdragon 855’in hız aşırtılmış versiyonu) duyurmasının üzerinden kısa bir süre geçerken, MediaTek G90 ile rakibinden önemli bir hamle geldi.

Özellikle Çinli üreticilerin telefonlarında sıkça gördüğümüz MediaTek’in yeni işlemcisi oyuncu telefonlarında karşımıza çıkacak. G ifadesi Gaming anlamına gelirken, tahmin edilebileceği gibi yüksek performans sunan bir işlemci olacak.

MediaTek Helio G90 özellikleri nasıl olacak?

Henüz resmi duyuru gerçekleştirilmezken, işlemci için hazırlanan tanıtım posteri ortaya çıktı. MediaTek Helio G90’ın 2.2 GHz hızında çalışan iki Cortex A75 ve 2 GHz hızında çalışan altı Cortex A55 çekirdeğine ev sahipliği yapacağı belirtiliyor.

Grafik tarafından gerekli olan gücü ise 970 MHz hızında çalışan PowerVR GM9446 GPU‘nun sağlayacağı belirtiliyor. Bu grafik birimi Helio P70’de yer alan Mali-G72 MP3’e kıyasla yüzde 15 daha hızlı. Tabi, Huawei Kirin işlemciler ile benzer şekilde MediaTek’in yazılımsal bir oyun modu geliştirmesi bekleniyor.

Şu anda MediaTek’in yeni işlemcisi hakkında bilinenler bunlar ile sınırlı. Telefon üreticileri oyuncu telefonlarını duyurmaya devam ediyor olsa da, bu telefonları oldukça eleştiren bir kitlede bulunuyor. Zira, amiral gemileri ile aynı işlemcileri kullanıyorlar. Ek soğutma sayesinde daha fazla performans elde ediliyor, ancak günlük kullanımda tasarım gibi etkenler bu farktan daha önemli oluyor.

Kaynak : Shiftdelete

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz