İsrail Pegasus isimli casus yazılımı Apple sunucularında kullanıyor.

İsrail Pegasus isimli casus yazılımı Apple sunucularında kullanıyor.

Olası bir olay, vaka sonucunda delil belge, video ve resim gibi kanıt olasılığı taşıyan dosyaların güvenlik görevlileri, tarafından Apple ile iletişime geçilerek istenildiğini biliyoruz. Ancak Apple kullanıcı gizliliğine büyük önem verdiği için bu bilgileri kimse ile paylaşmıyor.  Bunun üzerinde İsrail merkezli bir şirket tarafından Apple depolama sunucusuna kolayca erişebilen bir yazılım geliştirdi. Bu yazılım adeta ev sahibi gibi, konuk sunucuda aramış olduğunuz her türlü fotoğraf ve dosyaya erişmenizi sağlıyor.

İsrail merkezli bu şirketin geliştirmiş olduğu Pagasus atlı korsan yazılım, konuk sunucu üzerinde eşleştirme yapmanıza da olanak sunabiliyor. Böylece aradınız he ne ise vakit kaybetmeden bulabiliyorsunuz.

Pagasus isimli casus yazılım şu an için bazı hükumetlerin emrine verilmiş durumda. Bu yazılım sadece sizin kişisel verilerinizi almakla kalmıyor, sistemde kayıtlı telefonunuza da erişerek farklı yazılımsal tahribatlarda gerçekleştirebiliyor.

Yazılım geliştiricisi olan NSO Grup’dan  yapılan açıklama; ‘’Pegasus, soruşturmalarda ve mahkemelerde kullanılacak’’

Bazı bilgilere göre Pegasus isimli casus yazılım, genelde İsrail halkına yönelik kullanılmakta. Aynı zamanda Birleşik Arap Emirliği, Meksika, Gürcistan ve Türkiye üzerinde de kullanıldığı iddia ediliyor.

Apple bu yazılımın varlığını kabul etmiş olsa da Pagasus’un her hangi bir veri güvenliğini tehdit etmediğini Apple istemediği sürece sistemlerindeki verilerin alınamayacağını belirtti. Umarız Apple haklı çıkar İsrail Pegasus isimli oyuncağıyla sadece gündem yaratmış olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.