Isınan şarj aletlerine nasıl önlem alınmalı.

Isınan şarj aletlerine nasıl önlem alınmalı.

Elektronik cihazınızın şarj aleti ısınma sorununun aslında son derece basit nedenleri ve kolayca uygulayabileceğiniz çözümleri bulunuyor. Peki şarj aletleri neden ısınıyor, kullanıcı olarak bu sorunu nasıl çözebiliriz?
Günümüzde artık etrafımızda pek çok elektronik cihaz var. Cep telefonları, tabletler, dizüstü bilgisayar, şarjlı traş makineleri hatta elektronik diş fırçaları… Her birine ait birer batarya ve şarj cihazı bulundurmak zorundayız. Kablosuz şarj teknolojisi her ne kadar yaygınlaşmaya başlasa da çoğu elektronik cihazı hala bir adaptör ve bağlantı kablosu yardımıyla şarj edebiliyoruz.

Her ne kadar ülkemizde çok yaygın olmasa da özellikle Asya ülkelerinde, pek çok şarj aleti patlama vakası gerçekleşiyor. Bu nedenle biz kullanıcılar için şarj aleti ısınması bazen korkutucu olabiliyor. Aslında bu duruma problem ya da sorun demek de çok doğru değil.

Uyumsuz adaptör problemi en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi. Örnek vermek gerekirse, bir Samsung cihaz kullanılıyorsunuz ama şarj aleti adaptörü bir iPhone’a ya da başka bir elektronik cihaza ait. Böyle bir durumda şarj aletinin ısınması işten bile değil. Hatta elektronik cihazınızı bu şekilde şarj etmeye devam ederseniz, ilerleyen zamanlarda cihazınıza zarar verebilir.

Hemen her yerde gördüğümüz 5 – 10 liralık ucuz adaptörlerden ya da bağlantı kablolarından kullanıyorsanız, şarj aleti ısınması yaşayabilirsiniz. Ucuz ürünlerdeki sıkıntı asla önemli kontrollerden geçmiyor olmaları. Üzerinde yazan akım ve gerilim değerlerinin doğru olup olmadığı bilinmiyor çünkü neredeyse her elektronik cihaza uygulanan temel tehlike testleri, ucuz ürünlerin neredeyse hiçbirine uygulanmıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz