Akıllı telefonlarda güvenlik önlemleri.

Akıllı telefonlarda güvenlik önlemleri.

Mobil teknoloji sürekli gelişen bir sektördür. Bu gelişmeler sonucu günümüzde yaşamımızın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar ortaya çıkmıştır. Her işimizde kullanmaya alıştığımız ve daha fazla gündelik yaşamımızda yer edinen bu cihazlar hem yararlı hem de zararlı olabilmektedir.

Akıllı telefonların hayatımızda bu denli her alana girmesi ile işlem kolaylığı elde etmemizin yanında güvenlik zafiyetlerine de yol açmaktadırlar. Bu güvenlik sorunlarının sebeplerinden biri kullanıcıların özensiz ve dikkatsiz davranmalarıdır. Bu tüm sorunların kullanıcılardan kaynaklandığı anlamına gelmez. Örnek olarak Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılan marketteki uygulamaların bir algoritma tarafından güvenilir olup olmadığına karar verilmesi gibi.

Akıllı telefon sahipleri genel olarak cihazlarında bir güvenlik yazılımını kullanmayı tercih etmemektedirler. Bu durumun sebeplerinden bazıları şunlardır: bazı durumlarda cihazın işlem kapasitesini düşürüp yavaş işlem yapmasına sebep olması, bazı kullanıcıların akıllı telefonlar için anti-virüs programlarının kullanılmasının gerekli olmadığını düşünmesi ve benzeri durumlardır.

Akıllı cihaz kullanıcılarının güvenli olmayan kaynaklardan uygulama edinip kullanmaması, işletim sisteminin dâhili marketlerinde uygulamalar kullanmak istediklerinde seçtikleri uygulamaların yüksek indirme sayılarında olmasına ve yorumlardaki görüşlere dikkat etmesi gerekir.

Özellikle güvenlik sorunlarına sebep olan durumlardan bir diğeri ise şifresiz kablosuz internet noktalarında, bu ağlarda kimlerin ve nasıl kullanıcıların olduğunu bilmeden akıllı cihazları ile bağlanıp yeri geldiğinde bankacılık işlemlerine kadar işlem yapmalarıdır. Virüs barındırıp barındırmadığını bilmedikleri çevresindeki kişilerden bluetooth aracılığı ile veri transferi yapmaları, kullanılmış harici hafıza birimlerini telefonlarına takmaları, güvenli olmayan internet bağlantılarına tıklamaları gibi durumlarda cihaz virüs benzeri zararlı yazılımlara maruz kalır. Bu durumda kişiler özel verilerinin çalınması, bankacılık işlemlerinde kullanılan bilgilerin çalınması gibi kötü sonuçlar ile karşılaşabilirler.

Hangi platformda olunursa olunsun güvenlik tedbirlerini dikkate alarak işlem yapmalı. Kötü niyetli kişilerin saldırılarının hedefinde her kullanıcının olabileceğini akılda bulundurup öyle hareket edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.