YÖK, özel yetenek sınavlarının kaldırılması kararını erteledi.

YÖK, özel yetenek sınavlarının kaldırılması kararını erteledi.

Geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kurulu’nun aldığı bir kararla 14 programda özel yetenek sınavının kaldırıldığı açıklanmış ve bu programların sadece merkezi yerleştirmeyle öğrenci alacağı belirtilmişti. Gelen tepkiler sonrası kararı gözden geçiren YÖK, bu programlarda özel yetenek sıvanın kaldırılması kararını 1 yıl ertelediğini duyurdu.

15 Ekim günü Yükseköğretim Kurulu’nun aldığı ’14 yüksek öğretim programının özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerinin kapsam dışına çıkartılması’ kararı sizlerle paylaşmıştık. Daha sonrasında YÖK’ten bu kararın tam olarak özel yetenek sınavlarının kaldırılması anlamına gelmediği yönünde bir açıklama gelmişti ancak bu bölümlerin artık sadece YKS ile öğrenci alacağı belirtilmişti.

Sosyal medya dâhil birçok platformdan bu karar tepki gösteren kişiler, çabalarının sonucunu almaya başlamış görünüyor çünkü YÖK, bahsi geçen 14 bölümde yetenek sınavının kaldırılması kararını 1 yıl erteledi. Alınan yeni kararla birlikte hem merkezi yerleştirme hem de özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bu programlarda 2020 yılında da aynı uygulama devam edecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.