Teknoloji çöplerinin temizlenmesi.

Teknoloji Çöplüklerinin Temizlenmesi.

Teknolojinin yaygınlaşması ve insanların teknolojiye olan açlıklarının artması daha çok teknolojik gelişme ve teknolojinin daha da artmasına sebep oldu. Bu üretimdeki artış insanlara ilk etapta olumlu gözükse de detaylıca araştırıldığında zararlarının da farkına varılmaktadır. Bu teknoloji çöplüğü bizlere hem harcadığımız kaynakları hem de temizlenmesi oldukça zor olan devasa bir çöp yığını yarattığımızı hatırlatmaktadır. Bu çöp yığınını temizlemenin en kolay yolu geri dönüştürüp dönüşümden elde edilen materyalin daha faydalı üretimler için kullanılarak değersiz ve çöp olmuş kaynağı değerlendirip kullanıma sokmaktır.

Çöpler

İlk etapta bakıldığında aklımıza sadece yeryüzündeki teknoloji atıkları gelmektedir. Çünkü insanlık olarak görülen şeyler daha fazla önemsenir. Ancak dünya üzerindeki teknoloji çöplerinin yanı sıra uzaya gönderilen uzay aracı ve uyduların kullanıma kapatıldıktan sonra dünyaya geri getirilmemesinden kaynaklı olarak uzayda da en az dünya üzerindeki kadar büyük bir çöplük oluşmuştur. Bu çöplüğe uzay çöplüğü denilmekte ve temizlenmesinin dünya üzerindekileri temizlemekten daha zor olduğu bilinmektedir. Eğer bu şekilde uzayda çöp birikmeye devam ederse yakın tarihlerde uzay çöplüğünün atmosferimize giren güneş ışıklarını engellemesi veya bu çöplerin birleşip daha büyük kütleler oluşturup dünyamıza gök taşları gibi yağması gibi problemlerle karşılaşabiliriz.

Nasıl Temizlenir?

Dünya üzerindeki teknoloji çöplerini temizlemek amacıyla kurulan fabrika ve kuruluşlarda bu teknoloji atıklarının eritilerek, yakılarak veya ezilerek yok edilmesini sağlamalıyız. Bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda asit veya bu işler için kullanılabilen bakterileri kullanarak bu teknoloji atıklarını yok edebiliriz. Ancak tekrar teknoloji üretimi gerekeceğinden bu çöplüklerin temizlenmesi olayı sonsuz bir döngü olacaktır. Bu nedenle bu atıkları yok etmek yerine geri dönüştürerek yeni üretimlere olan ihtiyacı bu dönüşümle elde etmek hem teknoloji çöplüklerinin artmasını engelleyecek hem de yeniden ihtiyaç duyulacak olan kaynağın sağlanmasında rol oynayacaktır.

Fakat dünya üzerindeki teknolojik çöplükleri temizledikten hemen sonra uzaydaki çöplüğü temizlemeliyiz. Çünkü uzun yıllardır süregelen uzay yarışının sonucu olarak dünyadaki birçok ülke tarafından uzaya gönderilen ve şu an kullanılmayan uzay aracı ve uydu gibi teknolojik çöpler sayısı artarak uzayı kirletmeye devam etmekte. Bu çöplerin yok edilmesi için manyetik alanlar oluşturup dünyada yerleşim olmayan insanlardan uzak olan yerlere düşürülüp dünyada temizlenmesi sağlanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.