Sesli asistan cortana’yı google rakipleri arasında görmüyor.

Sesli asistan cortana’yı google rakipleri arasında görmüyor.

Alphabet, Google’ı da içerisinde bulunduran bir çatı müessese. Her senenin başında evvelki seneye ait senelik analiz raporu yayınlayan firma, geçen sene için de bir rapor yayınladı. En son raporda, dijital sesli asistanlar listesinde edilen bir farklılık dikkat çekti. Google, Microsoft‘a ait olan sesli asistan Cortana için ciddi düzenlemelerde bulunmuş. En yalın biçimde söylemek gerekirse Google, bundan böyle Cortana’yı bir rakip olarak görmüyor.

Sesli asistan Cortana, Google Asistan’a rakip değil!

Bu bir tip gündem malzemesi olarak düşünülebilir. Ancak Alphabet genel olarak bu biçimde spekülasyonlar yapmayı seven bir firma değil. Örneğin mobilde %1’den az, bilgisayarlar üstünde ise %80’den az kullanım nispetlerine sahip olmasına rağmen Microsoft Bing, Google Aramalar için henüz bir rakip olarak görünüyor.

Dijital asistan sağlayıcılarıyla alakalı olarak Alphabet, bundan böyle yalnızca Apple ve Amazon‘dan bahsediyor. Geçtiğimiz seneye kadar Microsoft da, Cortana’yla bu listeye dahil olan firmalar içerisinde yer alıyordu. Google, Microsoft’u bu an için üç başka kategoride rakip olarak görmeye devam ediyor.

Bu kategorilerden ilki, az evvel de bahsettiğimiz benzer arama motorları. Bir başkayı kariyer sorgu siteleri. Bildiğiniz üzere Microsoft, dünyanın en büyük iş portallarından LinkedIn‘in sahibi. Bir başkayı ise kuruluşsal bulut servisleri. Bununla beraber sesli asistanlar arasında rakip olarak görülmeyen tek firma Microsoft değil. Samsung‘a ait Bixby de, rakip olarak görülmeyen sesli asistanlar içerisinde bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.