Kapat

Kargonun Gelmeme Sebepleri Nelerdir?.

Son dönemde ülkemizde dolar kurunun artışı dolayısıyla insanımız başka pazarlarda fiyat performans oranı yüksek ürün arıyor. Her ne kadar bu arayış ve sipariş aşamasında bir sorun olmasa da sonraki aşama olan kargo aşamasında birçoğumuz sorunlarla karşılaşıyoruz.

Bazılarımız Gümrük Vergisi sorununa çarparken, bazılarımız ise daha kötüsü olan yasadışı ürün engeline çarpıyoruz. Gümrük Vergisi ödendikten sonra kargomuzu teslim alabilirken eğer ki yasadışı bir şey sipariş ettiyseniz bunu teslim alamazsınız. Nadiren de olsa bir başka sorun da Ptt görevlilerinin işgüzarlığı oluyor.

 Gümrük Vergisi Nedir? Ne Kadar Ödenir?

Son yapılan düzenleme ile Gümrük Vergisi değeri 22 Euro (€) üzerinde olan kargolara uygulanıyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelen kargolar için uygulanırken Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler için %20 Gümrük Vergisi alınıyor. Örnek verecek olursak değeri 30 Euro olan bir şey için Gümrük Vergisi, Avrupa Birliği ülkeleri için 5.4 Euro iken Avrupa Birliği dışındaki ülkeler için 6 Euro olacaktır.

Yurtdışı alışverişleri genelde dolar ile yapıldığı için burada yanılmamak gerekmektedir. Dolar ve Euro kuru farklı değerlerde olduğu için kur hesabı yapılmalı ve vergi buna göre ödenmelidir. Peki, bu vergiyi kime ödeyeceğiz? Bu vergi Ukim yani Uluslararası Kargo İşleme Merkezi’nde ödenir ve daha sonra kargo teslim alınır.

Yasadışı Ürün Aldığımı Nasıl Anlarım? Ne Yapmam Gerekli?

Öncelikle bir sipariş vermeden bu konuyu detaylıca araştırmalısınız. Yasal ve yasadışı ürünlerin listelerine ulaşmalı, buna göre sipariş vermelisiniz. Yasadışı ürünlerin başlıcalarını sayacak olursak bunlar: Parfüm, batarya, sim kart takılabilen elektronik cihazlar, telefonlar, alkollü içecekler, e-sigaralar vb. Eğer ki kargonuz Ukim’e ulaştı ve günlerdir ya da aylardır bu kurumda bekliyorsa büyük ihtimalle menşei ülkeye iade edilecektir.

Bu bekleyiş birkaç hafta sürebileceği gibi aylar da sürebilir. Bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey söz konusu değildir. Kargo takip no ile Ptt’nin kendi sayfasından kontrol ettiğinizde herhangi bir vergi göremiyorsanız satın aldığınız şey yasadışıdır. (Daha işlem yapılmamış olma ihtimali olsa da genelde yasal ürünlerde işlemler hızlı olmaktadır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

Son yazılar