Kapat

Bireysel Siber Güvenlik Önlemleri

Bireysel olarak alabileceğiniz siber güvenlik önlemleri nelerdir? Evlerde televizyonların yerini bilgisayarların almaya başladığı, küçük bir ekrandan dünyaya erişmemizi sağlayan internet her ne kadar hayatımızı hızlandırmış olsa da internetin bu kadar ilerlemesine ve gelişmesine sebep olan şeyin aslında veri olduğunun kimse üstünde durmuyor. Yaşamlarımız internet ile ne kadar iç içe geçmiş olsa da birçok birey internetin bilinmeyen tehlikelerinden ve bu tehlikelerden korunma yollarından habersiz.

İnternet kullanımı arttıkça kaydedilen ve analiz edilen veri ve bilgiler artarken bu veri ve bilgileri çalmak isteyen siber saldırganların ve siber saldırıların sayısı da geçen her saniye daha da çoğalıyor. 

Ağınızı Siber Saldırılardan Koruyun

Bireysel olarak alabileceğiniz siber güvenlik önlemleri arasında ağ güvenliği bulunmaktadır. Evinizdeki Wi-Fi ağı üzerinden bile internete bağlandığınızda aslında çevrimiçi aktivitelerinizin izlendiğini biliyor muydunuz? 

Çevrimiçi aktivitelerinizi gizlemek için VPN kullanabilirsiniz. Herhangi bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda internet servis sağlayıcısı ya da ağ operatörü çevrimiçi aktivitelerinizi görebilir, kaydedebilir ve analiz edebilir. Bilgisayarınızda, cep telefonunuzda ya da tabletinizde VPN kullanarak öncelikle çevrimiçi aktivitelerinizin lokasyonunu yani IP adresini gizleyebilir ve aynı zamanda bu aktivitelerinizden dolayı oluşan veri paketlerini şifreleyebilirsiniz.  Aynı zamanda ağınızda seyahat eden veri paketleri şifreleneceğinden dolayı siber saldırganlar ağınıza sızsa ve bu veri akışını görse bile şifreli veriler göreceklerdir. 

VPN programı seçerken ücretsiz VPN programlarını cihazınıza kurmaktan kaçının. Bu VPN programları hem internet bağlantınızı yavaşlatabilir hem de çevrimiçi aktivitelerinizi kaydediyor olabilir. 

Özellikle WPA2 korumasına sahip olmayan şifresiz Wi-Fi ağlarına bağlanırken VPN kullanarak internet bağlantınızı şifreleyebilir ağdaki diğer cihazlardan gizleyebilirsiniz. Bu çeşit şifresiz Wi-Fi ağlarında cihazınıza siber saldırganlar tarafından kötü amaçlı yazılım yerleştirilebilir. 

Bilgisayarınızda Antivirüs Programı Kullanın

Bireysel olarak alabileceğiniz siber güvenlik önlemleri arasında antivirüs programı bulunmaktadır. Lisanslı bir antivirüs programı kullanarak kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarınızı koruyabilirsiniz. Antivirüs programları periyodik olarak bilgisayarınızda denetim yaparlar ve keşfettikleri tehditleri size bildirerek harekete geçmenizi sağlarlar. 

E-posta üzerinden ya da internetten güvenilir olmayan bir kaynaktan indirdiğiniz bir dosya ile bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırabilirsiniz. Siber saldırganlar e-postalar üzerinden phishing (oltalama) yöntemiyle toplu bir şekilde birçok kişiye e-posta atarlar. Bu e-posta ya bir kurumu ya da bilinir bir kişiyi taklit eder. Bu e-postaların içinde kişiye tıklaması gereken bir link ya da indirmesi gereken bir dosya eki bulunur. Dosya eki bir şüpheli aktivite raporu, aylık hesap özeti gibi bir isme sahip olabilirken link ise kişinin hesabını kurtarması için verilen sözde resmi olan bir web sitesidir.

Oltalama saldırılarında kullanılan dosya eklerine siber saldırganlar çeşitli kötü amaçlı yazılımlar indirerek kişinin ağına ya da bilgisayarına sızmayı hedeflerler. Açılan web sitesi ise bilinen bir bankanın ya da şirketin taklit edilen sahte bir versiyonu olur. Siber saldırganlar bu web site üzerinden kişinin hassas bilgilerini çalarak kimlik avı gerçekleştirirler. 

Sosyal Medya Hesaplarınızı Gizli Yapın

İnternetin bilinmeyen tehlikelerinden bir diğeri de her gönderinin herkese açık bir şekilde paylaşıldığında herhangi bir sorun ile karşılaşılmayacağı sanrısıdır. Sosyal medya platformlarında herkese açık bir şekilde paylaşılan gönderiler siber saldırganların kişisel veri ve bilgi toplaması için harika bir havuz oluşturmaktadır. Sosyal medya üzerinden kişisel veri ve bilgileri toplayan siber saldırganlar bu şekilde oltalama saldırılarını gerçekleştirebiliyor, doğum tarihini ele geçiren saldırganlar kişilerin banka hesaplarını bile ele geçirebiliyor. 

Yaptığınız paylaşımlarda doğum tarihinizi, anne kızlık soyadınızı, anlık konumunuzu paylaşmaktan kaçının. 

Siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, kiralanan araçlarda dahi müşterileri takip etmek amacıyla çoğu araca casus yazılımı yerleştirilmiş olduğunun altını çiziyor. 

İnsanoğlu daha çok veri elde edebilmek amacıyla interneti kullanırken biz internet kullanıcıları bu verileri siber saldırganlardan korumak için herhangi bir önlem almaktan kaçınıyoruz; ta ki bir siber saldırının kurbanı olana kadar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

Son yazılar